Conference Program (last updated July 21, 2014)

A complete schedule with talk titles can be found here.

  Sunday, July 27, 2014 - Conference Day 1
  8:30 am Light Breakfast
  8:45 am Introductory Remarks
  9:00 am
Chris Dobson (U Cambridge)
  9:40 am Emil Pai (U Toronto)
  10:20 am Justin Yerbury (U Wollongong)
  10:40 am Coffee Break
  11:00 am Anders Irbäck (Lund U)
  11:40 am Joseph Beckman (Oregon State U)
  12:20 pm Prajwal Ciryam (Northwestern U)
  12:40 pm Lunch
  1:40 pm Danny Hatters (U Melbourne)
  2:20 pm Steven Plotkin (U British Columbia)
  3:00 pm Magnus Kjaergaard (U Cambridge)
  3:20 pm Discussion Session
  4:00 pm Conclusion of Program for Day 1

  Monday, July 28, 2014 - Conference Day 2
  8:30 am Light Breakfast
  9:00 am
Ken Dill (SUNY, Stony Brook)
  9:40 am Charles Glabe (UC Irvine)
  10:20 am Céline Galvagnion (U Cambridge)
  10:40 am Coffee Break
  11:00 am Avi Chakrabartty (U Toronto)
  11:40 am Michele Vendruscolo (U Cambridge)
  12:20 pm Alexander Buell (U Cambridge)
  12:40 pm Lunch
  1:40 pm Michael Woodside (U Alberta)
  2:20 pm Bogdan Barz (ICS, Jülich, Germany)
  2:40 pm Bahareh Eftekharzadeh (IRB Barcelona)
  3:00 pm Discussion Session
  3:40 pm Conclusion of Program for Day 2
     
  4:30 pm Grouse Mountain Hike

  Tuesday, July 29, 2014 - Conference Day 3
  8:30 am Light Breakfast
  9:00 am
Vladimir Uversky (U South Florida)
  9:40 am Andreas Matouschek (UT Austin)
  10:20 am Thibault Mayor (U British Columbia)
  10:40 am Coffee Break
  11:00 am Scott Shell (UC Santa Barbara)
  11:40 am R. Scott Prosser (U Toronto)
  12:20 pm Payel Das (IBM Research)
  12:40 pm Lunch
  1:40 pm Markus Zweckstetter (MPI Göttingen)
  2:20 pm Andriy Kovalenko (U Alberta)
  3:00 pm Guillaume Lamour (U British Columbia)
  3:20 pm Discussion Session
  4:00 pm Conclusion of Program for Day 3
     
  5:30 pm Bike Tour of Stanley Park

  Wednesday, July 30, 2014 - Conference Day 4
  8:30 am Light Breakfast
  9:00 am
Neil Cashman (U British Columbia)
  9:40 am Tuomas Knowles (U Cambridge)
  10:20 am Rachael Bartlett (U Wollongong)
  10:40 am Coffee Break
  11:00 am Ted Allison (U Alberta)
  11:40 am Régis Pomès (U Toronto)
  12:20 pm Nicholas Schafer (Rice U)
  12:40 pm Lunch
  1:40 pm Simon Sharpe (U Toronto)
  2:20 pm Derek Dee (U Alberta)
  2:40 pm Discussion Session
  3:20 pm Conclusion of Program for Day 4
     
  6:30 pm Fireworks Dinner Boat Cruise